Peace of Mind Yoga

Peace of Mind Yoga

Jóga és a milliomos gondolkodás

Teremtsük meg a bőséget

2025. április 01. - Peace of Mind

1.png

Első rész

Kicsit vicces, hogy a jóga és a milliomos gondolkodás egy mondaton belül szerepel, amikor a jóga egyik alapja az önmegtartóztatás, egyszerűség, nem akarás, mértékletesség (brahmacsarija) és a kapzsiságtól való tartózkodás (aparigraha). 

Mégis akkor, hogyan is említhetnénk ezt egy lapon? 

Idéznék neked kedves olvasó az Upanisadokból. (szerz.: ezek ókori bölcseleti művek, nézetek sokfélesége)

" A bőségből kiemelte a bőséget, és a bőség mégis megmaradt."

Vannak álmaink és sokszor azt érezzük nem úgy alakulnak ahhoz a dolgaink, ahogy azt mi elképzeltük, mert mindig van egy olyan tényező, ami megakadályozott minket abban, hogy teljesüljenek ezek az álmok. 

Elkezdünk hibáztatni valakit, a környezetet, vagy önmagunkat.

Mi lenne, hogy első lépésként, ne mást hibáztassunk, ne a környezetet hibáztassuk, és ne magunkat hibáztassuk. Oké, itt felteszed, a kérdést, hogy akkor kit? :)

Senkit. 

Megkeressük azt a pontot, hogy hol van a személyes felelősségem. Igen, felelősség, amit a mai világunkban nem sokan vállalnak tisztességgel. 

A gondolkodásmódunk óriási hatással van a mindennapjainkra. Ha folyamatosan negatív belső párbeszédet folytatunk, az nemcsak a hangulatunkat, hanem a teljesítményünket és az életminőségünket is befolyásolja.

A jó hír az, hogy a gondolataink alakíthatók! Nézzük meg, hogyan lehet tudatosan váltani a negatív gondolkodásról egy pozitívabb szemléletre.

Miért fontos a negatív gondolatok felismerése és átformálása?

A negatív gondolatok gyakran automatikusan jelennek meg az elménkben. Ezek befolyásolhatják a stresszhormonok, például a kortizol és az adrenalin termelődését, ami hosszú távon növelheti a szorongás és a kiégés kockázatát. Amikor tudatosan figyeljük az önbeszédünket, és megkérdőjelezzük a negatív gondolatokat, az segít csökkenteni a mentális terhelést és javítani a közérzetünket.

Figyeld meg az önbeszédedet

Az első lépés a változás felé az, hogy tudatosítod, hogyan beszélsz magadhoz. Figyeld meg a belső monológjaidat: támogatóak vagy inkább kritikusak? Próbáld meg naplózni a gondolataidat néhány napon keresztül, hogy jobban megértsd a mintázataidat.

Adok ehhez egy tippet, amit 30 napon keresztül próbálj ki magadon.

Vegyük halkabbra a negatív hangokat magunkban és erre egy apró jelzéssel figyelmeztessük magunkat és keretezzük át az alábbi módon. 

 Először vegyél egy hajgumit/szorosabb gumis karkötőt és tedd a bal csuklódra.

Akárhányszor jönne egy negatív gondolat magaddal kapcsolatban, fogd meg a gumit, húzd meg és engedd el. Csattanjon egyet a csuklódon. Ez fájdalmas lesz picit, de ez fogja megszakítani a negatív gondolataidat.

Mikor csattanjon a hajgumi? 

Amikor egy negatív gondolat felmerül, állj meg egy pillanatra, és tedd fel magadnak a következő kérdéseket:

  • Tényleg igaz ez a gondolat?

  • Van bizonyíték, ami alátámasztja?

  • Mit mondanék egy barátomnak, ha ő gondolkodna így?

Ezek a kérdések segítenek objektíven szemlélni a gondolataidat, és megakadályozni, hogy egy önsorsrontó spirálba kerülj.

Ha olyan gondolatokat mondasz magadban, hogy:

  • Nem vagyok elég jó ehhez
  • Nem érdemlem meg
  • Nem tudom, hogyan kezdjek hozzá. 
  • Nincs ehhez erőforrásom

Cseréld le a negatív gondolatokat pozitívabb alternatívákra

Amint azonosítottad a negatív gondolatokat, próbáld meg átformálni őket egy pozitívabb, együttérzőbb szemléletre. Például:

Negatív gondolat: „Nem vagyok elég jó ebben.”

 

Pozitív átalakítás: „Mindenki tanulási folyamaton megy keresztül. Még fejlődhetek ebben.”

Azonnal belevágok, azzal a tudással, eszköztárral amim van.

Okos vagyok ahhoz, hogy megoldjam és kitaláljam. 

Nem haladja meg a képességeimet. 

Megengedhetem magamnak, ha igazán akarom. 

Gyakorold a hálaadást

A hála gyakorlása segíthet elmozdítani a fókuszt a negatívumokról a pozitív dolgokra. Minden nap írj le három dolgot, amiért hálás vagy – legyen az egy kedves beszélgetés, egy apró siker vagy akár egy szép naplemente. Ez segít átformálni a gondolkodásmódodat.

Vedd körül magad pozitív hatásokkal

A környezeted hatással van a gondolkodásodra. Próbálj több időt tölteni olyan emberekkel, akik támogatnak és inspirálnak. Olvass motiváló könyveket, hallgass felemelő zenét, és fogyassz pozitív tartalmakat.

Adok pár könyvtippet: 

  • Szabó Péter: Állj félre a saját utadból
  • Rhonda Byrne - A varázslat
  • Mel Robbins - 5 másodperces szabály
  • James Clear - Atomi szokások - Apró változások, kiemelkedő eredmények

Alkalmazz stresszkezelő technikákat

A meditáció, a mélylégzés és a rendszeres testmozgás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy könnyebben kezeld a stresszt és elengedd a negatív gondolatokat.

Összegzés

A negatív gondolkodásmód megváltoztatása nem megy egyik napról a másikra, de minden apró lépés közelebb visz egy kiegyensúlyozottabb és boldogabb élethez. Kezdd el figyelni az önbeszédedet, kérdőjelezd meg a negatív gondolatokat, és gyakorold a hálaadást. Egy kis tudatossággal és gyakorlással friss szemlélettel élheted az életedet!

A bejegyzés trackback címe:

https://peaceofmind.blog.hu/api/trackback/id/tr418790934

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása